Veterná elektráreň - Mad

Veterný park Mad – inteligentný veterný park
na výrobu a uskladnenie elektrickej energie chcú postaviť pri obci Mad napriek tohto dokumentu:
 

Záverečné stanovisko
(1141/2009-3.4/ak)
vydané Ministerstvom životného prostredia SR podľa § 37 zákona č. 24/2006 Z.z.
o posudzovaní vplyvov na životné prostredie a o zmene a doplnení niektorých zákonov

Stiahnite tu: záverečná správa.pdf (165,6 kB)


 

Prečo sme proti veterným elektrárňam (VE):
• VE majú významný vizuálny vplyv na krajinu. Možnosť multifunkčného využitia územia bude výrazným spôsobom obmedzená. Budúci potenciál územia bude degradovaný vizuálnou kontamináciou životného prostredia.
• VE spôsobujú krajine nenahraditeľné škody z dôvodu zníženia atraktivity územia
• VE spôsobujú hluk, infrazvuk a ultrazvuk.
• VE spôsobujú zdravotné problémy.
• VE majú negatívny vplyv na voľne žijúce živočíchy a vtáctvo.
• VE spôsobujú vznik tzv. stroboskopického efektu (rytmické striedanie tieňov z vrtulí)
• VE neprinesú obyvateľom v ich okolí prakticky žiaden profit
• VE vyrábajú elektrinu podstatne drahšie ako iné zdroje.
• VE spôsobujú pád cien pozemkov a nehnuteľností v ich okolí.
• VE vyrábajú elektrickú energiu len vtedy, ak sú na to vhodné klimatické podmienky a nie podľa potreby. Nemožno ich regulovať.
• VE sami dotujeme nákupom elektrickej energie od rozvodných závodov, ktoré vyššiu nákupnú cenu premietnu do ceny pre konečného spotrebiteľa.
• VE neprinesú žiadne nové pracovné miesta a zničia aj tie, ktoré by mohli s rozvíjajúcim sa turistickým priemyslom vzniknúť.
• VE nevyriešia problém atómových, prípadne tepelných elektrární. Ba práve naopak, pri výpadku vetra, silnom vetre, námraze, prípadne poruche musí byť vždy pripravený klasický záložný zdroj, alebo treba chýbajúcu elektrickú energiu nakúpiť zo zahraničia


Pri Dunajskej Strede chcú postaviť veterný park

Spoločnosť Windcom plánuje postaviť v dunajskostredskom okrese veterný park za približne 55 miliónov eur.

Týždenník Trend informoval, že firma chce v katastrálnom území obcí Mad, Dolný Štál a Padáň postaviť 18 veterných elektrární s inštalovaným výkonom 2,5 megawattov. S výstavbou veterného parku chcel investor začať už v minulom roku, pre odpor občanov sa tak nestalo. Veterný park by mal mať vďaka kanadskému systému možnosť uskladniť 16 megawatthodín elektrickej energie. Prácu v parku by malo nájsť 20 ľudí.

Čítajte viac: https://trnava.sme.sk/c/5191173/pri-dunajskej-strede-chcu-postavit-veterny-park.html#ixzz0mEqVgLFZ
 


V Made vejú čierne zástavy. Ľudia nechcú veterný park

 

14:18 | 16.5.2009 | TASR

Mad - Čierne smútočné zástavy vejú na domoch obyvateľov obce Mad v okrese Dunajská Streda.

Občania ich vyvesili na protest proti rozhodnutiu obecného zastupiteľstva o výstavbe inteligentného veterného parku v katastri obce.

Obecní poslanci v piatok 15. mája schválili zmluvu o spolupráci s investorom. Z piatich poslancov štyria zmluvu odsúhlasili, jeden sa na zasadnutí nezúčastnil.

Občania však s výstavbou nesúhlasia a požadujú referendum o odvolaní starostu Gabriela Lászlóa. Petíciu podpísalo 131 ľudí, čo je 31 percent z celkového počtu oprávnených voličov.

Rokovanie v reštaurácii?

Zaujímavý priebeh malo aj posledné zasadnutie zastupiteľstva. Podľa pozvánky vyvesenej na obecnom úrade ho starosta zvolal na piatok 15. mája do maďarskej obce Csém.

Skupina občanov vo štvrtok 14. mája podala podnet na Okresnú prokuratúru v Dunajskej Strede. Požaduje prešetriť skutočnosť, či môže starosta zvolať zasadnutie zastupiteľstva obce ležiacej na území Slovenskej republiky do Maďarskej republiky.

 

"V piatok sme my, členovia petičného výboru, doslova prenasledovali autobus, ktorý viezol poslancov. Do Csému ani nevošli, zastavili sa v blízkosti tejto obce pozrieť si veterný park, ktorý je tam postavený. Večer nasadli opäť do autobusu, my sme sa viezli za nimi a netušili sme, kam ideme. Skončili sme v reštaurácii v Komárne, kde sa približne od pol ôsmej do pol jedenástej večer konalo zasadnutie obecného zastupiteľstva obce Mad," opísal priebeh udalostí jeden z členov petičného výboru Árpád Turczi.

Veterný park

Domnieva sa, že starosta porušil zákon tým, že nikoho z obyvateľov obce neinformoval o mieste a čase konania zastupiteľstva a vyvesenou pozvánkou zavádzal občanov.

Inteligentný veterný park na výrobu a uskladnenie elektrickej energie plánuje postaviť spoločnosť WINDCOM s.r.o. Komárno. Park by mal pozostávať z 20 veterných turbín typu Vestas V100-3MW, z ktorých 14 by malo byť umiestnených v katastri obce Mad, päť v katastri obce Padáň a jedna v katastri Dolného Štálu.

Podľa slov Turcziho obecné zastupiteľstvo v Dolnom Štáli na nátlak obyvateľov obce od zámeru výstavby odstúpilo.

"Na Slovensku nemáme veľké skúsenosti s podobnými projektami. A informácie zo zahraničia, ktoré sme k podobnému projektu dostali, sú negatívne. Máme obavy z dopadov tohto veterného parku na životné prostredie i na zdravie obyvateľov tohto regiónu," uviedol Turczi. Tvrdí, že prvé turbíny by mali vyrásť zhruba 400 metrov od obývanej zóny.