ECO-fórum

Date: 31/07/2012

By: sz.éva

Subject: A kert

Pénteken két szorgalmas méhecske szépen lenyírta a füvet az udvaron.
A madarak nevében meg a tagokéban is köszönöm !
Az odúk nagyon jól beilleszkedtek a környzezetbe.Mikor a tobozokat szedtem, nézegettem őket,hátha látok lakót. Persze csak távolról,nem akartam elriasztani semmilyen madarat.


Reply

—————

Date: 21/05/2012

By: Kakukk

Subject: Gyurgyalag nyerte az „Év madara 2013” szavazást


Lezárult a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület internetes szavazása a 2013-as év madaráról. A legtöbb szavazat a gyurgyalagra érkezett, így jövőre ennek a madárnak a védelmével foglakozik kiemelten az Egyesület.
A gyurgyalag az egyik legszínpompásabb madarunk, hossza 25-29 cm, szárnyfesztávolsága 36-40 cm. A melegebb éghajlatú nyílt tájakat kedveli, művelt területeken, legelőkkel, bokrokkal, facsoportokkal tarkított élőhelyeken fordul elő. Költési viselkedése különleges, mivel partfalakban, telepesen (gyakran a partifecskékkel együtt) fészkelő faj. Főleg nagyobb termetű repülő rovarokkal táplálkozik, és mint az ilyen fajok általában, a legkorábban elvonulók és a legkésőbb érkezők közé tartozik. A telet Afrikában tölti.





Reply

—————

Date: 10/05/2012

By: Jómadár

Subject: Madarak és fák napja

1902. május 19-én, Párizsban egyezményt kötöttek az európai államok a mezőgazdaságban hasznos madarak védelme érdekében. 1902-ben Chernel István ornitológus szervezte meg Magyarországon először a madarak és fák napját. Az ünnep Herman Ottó közbenjárásával 1906-ban vált hivatalossá: gróf Apponyi Albert vallás- és közoktatásügyi miniszter rendeletében előírta az iskolák számára a Madarak és Fák Napjának megszervezését. Ezen a napon eper- vagy más gyümölcsfákat kellett ültetni, illetve öntözni, valamint meg kellett emlékezni a hasznos madarakról is.
A miniszter körrendeletben írta elő: évente egy napot a népiskolákban a tanító arra szenteljen, hogy a tanulókkal a hasznos madaraknak és azok védelmének jelentőségét megismertesse.
Jó lenne tudni, hogy manapság mit tartalmaz a tanterv és mennyi fát ültetnek a gyerekek .

Reply

—————

Date: 30/04/2012

By: sz.é.

Subject: Madármegfigyelés

"Alább találtik néhány olyan helyet, ahol madarakat lehet megfigyelni:

Fehér gólya: https://www.beleefdelente.nl/vogel/ooievaar

Füstifecske: https://www.beleefdelente.nl/vogel/boerenzwaluw

Feketerigó: https://www.beleefdelente.nl/vogel/merel

Fekete gólyák (Gemenc) életéről videók: https://www.youtube.com/playlist?list=PL1C82D1B5875DF04A
Jégmadár: https://www.beleefdelente.nl/vogel/ijsvogel

Kerecsensólymos MME webkamera: https://sakerlife2.mme.hu/en/content/webcam-1

Kuvik: https://www.beleefdelente.nl/vogel/steenuil

Uhu: https://www.beleefdelente.nl/vogel/oehoe

Vándorsólyom: https://www.beleefdelente.nl/vogel/slechtvalk

Reply

—————

Date: 30/04/2012

By: szűcséva

Subject: Szemétszedés

Jó csallólözi szokás szerint a hozzáállás az önkéntes szemétszedéshez és takaritáshoz sirlamas volt.Több mint siralmas.
Nagyon sajnálom, hogy az önkormányzatok tagjai és az iskolai intézmányek vezetői ilyen hozzáállást tanúsitanak,mert az biztosan ők is tudják, hogy példával lehet igyzán nevelni.
Mi néhányan megpróbáltuk éa folyamatosan igyekszünk:
tenni a jót ott, ahol lehet, úgy, ahogy lehet. Tekintet nélkül arra, hogy másoknak tetszik-e, vagy nem, hogy mások látják-e, vagy nem, hogy lesz-e sikere, vagy nem.

Reply

—————

Date: 11/04/2012

By: szűcséva

Subject: Csallóközért?

Mi megpróbáljuk, attól függetlenül, hogy egyes képviselők /nem tudom kit képvisel,mert engem biztosan nem/ felháborodással tiltakoztak az ellen, hogy mások után szemetet szedjenek.
Biztosan nem hallotta még Pál apostol intelmeit
Tit 2.7
Magad járj elöl jó példával.

Reply

—————

Date: 25/03/2012

By: zsu

Subject: pénteki akció

Nagyon tetszettek Fodor Péter képei. Ha az ember belegondol, madarakat fényképezni, vizipókot amint a vízen jár, vagy szitakötőt, az nem könnyú dolog.
Külön meglepetés, hogy a gyerekek milyen sok odút, etetőt hoztak - nem kis köszönet jár érte a szülőknek, a ref. alapiskola tanítói karának, napközis tanító néniknek. Ami még nagy örömünkre szolgált, hogy a gyerekek az előadásba aktívan bekapcsolódtak, egyesek nagyon sok madarat, állatot felismertek. Azt hiszem, van remény a madárbarát kert fenntartására.

Reply

—————

Date: 11/04/2012

By: vendég

Subject: Re: pénteki akció

Hallgatva az előadást, az jutott eszembe, mennyire szerencsés az a gyerek, akinek olyan pedagógus oktatja a természetrajzot, aki maga is megszállottam szereti, tiszteli és ismeri a természeti kincseket.

Reply

—————

Date: 23/03/2012

By: Szűcséva

Subject: Előadás

Sziasztok!

Ma este 17 órától Fodor Péter előadása a Csallóközben élő madarakról és állatokról a klubban.
Mindenkit szeretettel várunk!

Reply

—————

Date: 23/03/2012

By: szűcséva

Subject: Madárbarát kert

Kedves Barátaink !
Kert madárdal nélkül? Elképzelhetetlen, igaz? Mit tehetnék ?
Minden élőlénynek a megfelelő táplálkozási lehetőség és az utódneveléshez szükséges élőhely teremti meg a megtelepedési, fennmaradási lehetőséget. Tehát minél változatosabb, összetettebb, szintezettebb kertünk van, annál fajgazdagabb madárvilágnak nyújtunk életlehetőséget.
Az ECOri polgári társulás a református iskola régi épületében kapott a községtől klubhelyiséget. Az épület udvarán fák, bokrok, cserjék találhatók, ahova szeretnénk minél több madarat csalogatni.
Ehhez további növények ültetésére, madarak életmódját segítő eszközökre lesz szükségünk.
Ilyenkor már az előrelátó madárbarát kihelyezte a madárodúkat, hogy a télen etetőre járók megszokják azokat, és a tavasz beköszöntével ne máshol keressenek fészkelőhelyet.
A fészekrakás idején és a nyári hónapokban a madarak számára az itatók és madárfürdők is fontos célt szolgálnak.
A madarak téli etetése jelenleg már nem aktuális. A naptár szerint elkezdődött a tavasz. Bár tudjuk, hogy sokan egész évben etetik a madarakat, a költés ideje alatt vigyázni kell ezzel. Ugyanis a szülők magokat hordanak a fiókáknak is, azok pedig elpusztulnak tőle. Nem véletlen, hogy még a magevő madarak többsége is rovarokkal táplálja fiókáit.
Ennek ellenére, ha éppen madáretetőt van kedved barkácsolni, most is megteheted – a téli hónapokban nagy hasznát vesszük. Készíthetsz azonban fészekrakásra alkalmas odut vagy itatót is.

Az elkészített madárbarát eszközöket hozd el március 23-án (pénteken ) 16. 30 órára az ECOri udvarára.
Munkád jutalma nemcsak a későbbi madárcsicsergés és megfigyelési lehetőség lesz.
Segítségedet elismerő JÓMADÁR oklevéllel jutalmazzuk, melynek alapján iskolád akár érdemjeggyel is jutalmazhat. A madárodukat az udvaron közösen helyezzük el, majd a klubban érdekes fényképeken , filmen figyelhetjük meg a madarak szokásait, életmódját.
Szívesen fogadjuk ötleteiteket is. Örülünk, ha munkátokba szüleiteket, felnőtt ismerőseiteket is bevonjátok. Mindenkit szeretettel várunk.

Reply

—————